FİLMGÖSTERİ
KİTAPMÜZİK

Sayı: 12

ARA

X E-Kart Gönder

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Eğer kayıt yaptırmamışsan, aşağıdaki düğmeyi tıkla.
Tembellik ruhunuza mı işlemiş?

Genellikle yaz geldiğinde insanın üstüne bir miskinlik çöker, hele hele okulun son günleriyse insanın içinden hiç çalışmak gelmez. Şu tatil bir an önce gelse, diye can atarsınız. Ama bazılarında bu duygu her zaman vardır. İşte biz bunun adına "tembellik" diyoruz. Peki siz tembel misiniz, değil misiniz?

Göster
Yazı: Altay Sözer / İllüstrasyon: Dağıstan Çetinkaya

1 - Ağustosböceği ile karınca masalını yeniden yazsaydınız sonu nasıl olurdu? (Hani ağustosböceği, yazın karınca çalışırken şarkı söylemiş, kışın da aç kalıp karıncadan borç istemiş ya! İşte o masal)
a) Kışın aç kalan ağustosböceği karıncaya gelip yemek ister. Karınca da onu içeriye buyur edip yemek verir ama her lokmada "Bak yazın çalışıp şarkı söylemeseydin şimdi aç kalıp kapıma gelmeyecektin ama buna rağmen sana yemek veriyorum." diye kafasına kakar. Ağustosböceği de "Eksik olsun senin vereceğin yemek, boğazıma dizdin" der ve gider
b) Ağustosböceği karıncanın kapısına gelir "Yazın sesimi duyan plakçılar beni çok beğenmişler kasetim çıktı önümüzdeki ay da her gün konserim var. Sen de davetlimsin. Bu arada paraya sıkışırsan hiç çekinme söyle, ben de çok var." der.
c) Ağustosböceği karıncanın evine gelir, yemekten sonra odalarına çekilirler, sırt üstü yatıp horul horul uyurlar, güzel rüyalar görürler.

2 - Yürüyen merdivenden çıkıyorsunuz, önünüzde giden yaramaz bir çocuk merdivenin başındaki kırmızı düğmeye basıp merdiveni durdurdu... Ne yaparsınız?
a) Ben zaten yürüyen merdivenden de normal merdivenden çıkarmış gibi çıkarım, onun için pek bir şey fark etmez.
b) Çocuğa çok kızarım, "Ayıp değil mi, bu kadar insanı yürümek zorunda bırakıyorsun", derim, sonra söylene söylene merdivenden çıkarım
c) Çok kızarım tabii... Görevliler gelip merdiveni çalıştırana kadar öyle beklerim.

3 - Öğretmeniniz tatilde bol bol roman okumanızı istedi, tatil dönüşünde de okuduklarınızı anlatacaksınız... Ne yaparsınız?
a) Hemen gider, yerli yabancı pek çok yazarın romanını alır, sırayla okurum. Roman okumak kadar keyifli bir şey var mı?
b) O kadar roman nasıl okunur bilmem. Bir roman özetleri kitabı alır, konularını öğrenir, öğretmenime de sanki okumuş gibi onları anlatırım.
c) Kitap okumak zor be. Kitabı al, kapağını aç, sayfalarını çevir... Zaten ikinci paragrafa geçtiğimde ilk paragrafı unutuyorum. Kim uğraşacak ? Roman özetleri kitabını okumak bile mesele. İyisi mi o romandan uyarlanan filmin kasetini alıp onu izlerim.

4 - Anneniz, yemekten sonra sofrayı toplamasına yardım etmenizi istedi; ne yaparsınız?
a) Tabakları toplarım, onunla kalmam tutar bulaşıkları da yıkarım, sonra anneme "Ütülenecek bir şeyler de var mıydı?", derim.
b) "Ya anne toplardım ama ders çalışmam lazım, çok önemli bir sınavım var, ne yapacağım bilemiyorum." derim. (Bunu söylerken yaz tatilinde olup olmadığınızı düşünmekte fayda var)
c) Sofrayı toplarken bir tabağı düşürüp kırarım; annem de "Aman bırak, senden gelecek yardım eksik olsun , geç yerine otur, ben toplarım." der. Ben de anne sözü dinleyen biri olarak geçip yerime otururum.

5 - Okulunuzda kullanabileceğiniz bir icat yapmaya kalksaydınız ne yapardınız?
a) Aynı anda birkaç dersi birden yapmaya yarayan bir sistem.
b) Sıradan kalkıp tahtaya gitmek için yürüyen bant sistemi.
c) Otobüslerdeki gibi arkalığı yatıp uyumaya olanak tanıyan sıra.

6 - Pikniğe gittiniz, bir ağacın altında uzanmış yatıyorsunuz; ağacın dallarından sarkan kırmızı kırmızı kirazları gördünüz,çok canınız çekti; ne yaparsınız?
a) Kalkıp ağaca çıkar, kirazları toplarım...
b) Bir sopa bulup yattığım yerden kirazları düşürmeye çalışırım...
c) Kendi kendime "Şimdikirazlar güzel, dayanamayıp çok yiyeceğim, hava da sıcak susayacağım, üstüne su içeceğim. Sonra da midem bozulacak; iyisi mi hiç yemeyeyim." deyip, yatmaya devam ederim.

7 - Televizyonda bir program izliyorsunuz, uzaktan kumanda masanın üzerinde. Birden aklınıza başka kanalda sevdiğiniz bir dizi olduğunu anımsadınız, ne yaparsınız?
a) Hemen uzanıp kumandayı alır, kanalı değiştiririm...
b) Ayağımla kumandaya uzanır, kanalı değiştirmeye çalışırım.
c) Kumandayı almaya üşenirim; kendimi "Aslında bu program da fena değilmiş." diye telkin edip onu izlerim.

8 - Bir gençlik kampındasınız, sabah erkenden kalkıp ünlü bir şelaleyi görmek için yürüyeceksiniz... Sabah kalkışınız nasıl olur?
a) Herkesten önce kalkarım, uyuyanları uyandırırım; "Hadi gidelim de görelim şu şelaleyi” derim.
b) Çok zor uyanırım, herkes kahvaltısını ederken ben uyuyor olurum. Yürüyüş sırasında bile gözlerim kapalı olur, "Ya ne işimiz var burada, bize ne şelaleden!" diye söylenirim.
c) Hiç kalkmam, arkadaşıma orada bol bol fotoğraf çekmesini ister, "İyi bak etrafına, dönünce bana anlatacaksın ona göre." derim.

9 - Bir dersten kötü durumdasınız, öğretmeniniz size sadece bir defalığına kurtarma sınavı yapacağını söylüyor... Ne yaparsınız?
a) Oturup çalışır ne yapar eder o dersten geçmeye çalışırım, baksanıza sadece bir defalıkmış; bu hakkı iyi kullanmak lazım.
b) Bu kadar kısa sürede de nasıl çalışılır bilmem ki? Acaba kopya falan mı çeksem? Ya yakalanırsam?
c) Hiiiiiç keyfimi bozmam... Babamsöyledi; bu ek vergileri de zamanında bir defalığına mahsus almışlardı, şimdi gene alıyorlarmış. Sınava da bir defalık derler, sonra gene yaparlar nasılsa.
Görüşünü Bildir

Not Ver

Arkadaşına gönder
©
Bu site, Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.