FİLMGÖSTERİ
KİTAPMÜZİK

Sayı: 12

ARA

X E-Kart Gönder

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Eğer kayıt yaptırmamışsan, aşağıdaki düğmeyi tıkla.

Issız topraklarda bir yanlız...Gergedan

Gece olur . Kara Afrika Gergedan'ı serinlemek için bir su birikintisinin yanına gelir. O gün çok terlemiştir ve yediği ağaç dalları susuzluğunu gideremeyecek kadar kurudur. Küçük su birikintisine girince ayakları çamura gömülür. Çamurda üç yapraklı yoncayı andıran ayak izleri kalır.


Yazı: Batur Avgan

Fotoğraf: Ali Murat Atay/Sinan Anadol

Araştırma:Nükhet İzet

İllüstrasyon

Günümüzde beş tür gergedan vardır. Bunlardan iki türü Afrika'da yaşar. Beyaz Gergedan (Ceratotherium simum) ve Kara Afrika Gergedanı (Diceros icornis). Göster
Gece olur . Kara Afrika Gergedan'ı serinlemek için bir su birikintisinin yanına gelir. O gün çok terlemiştir ve yediği ağaç dalları susuzluğunu gideremeyecek kadar kurudur. Küçük su birikintisine girince ayakları çamura gömülür. Çamurda üç yapraklı yoncayı andıran ayak izleri kalır. Sonra yumuşacık çamura yavaşça çöker.
Gergedan çamurun içinde yuvarlanır. Böylece kendisini rahatsız eden asalaklardan ve böceklerden de kurtulur. Gerçekte sivrisinekler gergedanın kanını emerek
beslenirler. Tüysüz bir deriyi sokmak oldukça kolaydır sivrisinekler için! Birkaç saat sonra gergedan çamur banyosundan çıkar. Derisi çamurla kaplıdır. Bu çamurdan zırh, gergedanı saatlerce güneşten ve sinek sokmasından korur.

Gergedanın yemek listesi 200'den çok değişik ottan oluşur. En çok sevdiği bitki akasyadır. Kurak mevsimde gergedan su birikintisinin yakınından hiç ayrılmaz. Göster
Gergedan çalıların arasında kaybolur. Derisini kaplayan çamur kurumuştur ve parça parça dökülmeye başlar. Çamurun içinde kalan asalaklar bu arada ölüp giderler. Böylece gergedan, derisinin üstüne yerleşen ve kanını emen kenelerden de kurtulmuş olur.

Kuşların tüneği
Hemen hemen her gergedanın sırtında asalakla beslenen 3 ya da 4 tane küçük kuş görülür.
Bu kuşlar gergedanın derisine yapışmış olan keneleri yiyerek beslenirler. Böylece bu küçük kuşların karnı doyar, gergedan da kenelerden kurtulur!Belirsiz bir gelecek
Son gergedanları kurtarmak için Afrika'da çevresi elektrikli tellerle çevrilmiş alanlar oluşturuldu. Bu alanlar ayrıca silahlı bekçiler tarafından korunmaktadır.
Bugün bu çabalara karşılık gergedanların yok olmasını önlemek pek kolay gözükmüyor.
Göster
Beyaz Gergedan Afrika'da yaşar . Kara Afrika Gergedanı'ndan daha iridir. Yüzyılın başından bu yana Beyaz Gergedan Afrika'da git gide azalmaktadır. Bu gün sayıları 4000 kadardır.

Göster
Korkunç kıyım
Gergedanların beş türü de yok olmak üzeredir. Gergedanların sayısı 1970 yılında 160 bindi. Bunların 151 bini yok oldu. Bu gün ise 9 bin tane kalmıştır. Gergedanların çoğu boynuzlarını
elde etmek için öldürülmüştür.

Göster
Az bulunur bir boynuz
Gergedanın boynuzu ineğinki gibi kemik yapılı değildir. Tırnaklarımız gibi keratinden oluşur. Boynuz durmadan uzar. Gergedan boynuzunu taşlara sürerek sık sık törpüler.

Göster


Hassas bir kulak
Gergedanların kulakları tüp biçimindedir. En küçük bir gürültüyü işitebilmek için her yöne çevrilir

Göster
Burnuma nefis kokular geliyor
Koklama duyusu gergedanın en gelişmiş duyusudur. Geceleri yolunu, yemek istediği bitkileri ya da öteki gergedanları bulmasına yardım eder.

Göster
Gribe karşı ilaç
Yüzyıllardan beri gergedanın boynuzu Çin'li hekimlerce ilaç olarak kullanılmıştır. Çin'li hekimler, toz haline getirdikleri gergedan boynuzunu ateş düşürmek için ya da gribi iyileştirmek için kullanırlar.

Göster
Çamur banyosu
Kara Afrika Gergedan'ı saatlerce su birikintisinin çamurunda yuvarlanır durur. Çamur banyosundan sonra gergedan çalılıkların arasında döner. Çamur bulamadığı zaman kumların ya da toz toprağın içinde yuvarlanır. Gergedan yaşadığı alanının sınırlarını işeyerek belirler. Asalak yiyici kuşlar ise her zaman gergedana eşlik ederler.Kara Afrika Gergedan'ı çok sık ve dikenli çalılıkların arasında kendine yol açar.
Özellikle küçük yapılı hayvanlar bu geçitten yararlanarak kendilerine yiyecek ararlar.

Kara gergedanı yalnız bir hayvandır. Yanlızca ana ve yavrusu birkaç yıl birlikte yaşarlar. Göster
Rakamlarla gergedanların arası nasıl?
4600 kilo: Bu en ağır olanının kilosudur. 5 metre boyunda 2 metre yüksekliğindeki bu gergedan beyaz gergedandır.
Yaş 45: Bu en yaşlı gergedanın yaşıdır. Bu bir Hint gergedanıdır.
75 adet: Bu Cava'da yaşamakta olan gergedanların sayısıdır. Bu gergedanlar bütün gergedanlar arasında en az rastlanılanlarıdır.
Yükseklik 1,5 metre:Bu Sumatra gergedanının
yüksekliğidir, ağırlığı 500 kilodur. Bu gergedanların en küçüğüdür.
800: Bu Sumatra'da yaşamakta olan ve geride kalan son gergedanların sayısı.Görüşünü Bildir

Not Ver

Arkadaşına gönder
©
Bu site, Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.