FİLMGÖSTERİ
KİTAPMÜZİK

Sayı: 12

ARA

X E-Kart Gönder

Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Eğer kayıt yaptırmamışsan, aşağıdaki düğmeyi tıkla.

Bir yavrunuz oldu...

Tüm canlılar, türünün devamlılığı için çoğalırlar. Memelilerde döllenme, dişinin vücudunda gelişir ve bu süre her canlıya göre değişir. Eskiden çocuklar "Ben nasıl dünyaya geldim", diye sorduklarında onlara verilen ortak yanıt "Seni leylek getirdi" olurdu. Günümüzde leylekler bebek taşıma işini bıraktılar. Şimdi her çocuk nasıl dünyaya geldiğini biliyor. Bilmeyenler anne ya da babalarına sorabilir. Bakalım memelilerde gebelik süresi ne kadardır ve kaç tane yavru dünyaya getirirler?.. (Süreler ve yavru sayısı ortalamadır)

insan
İnsan (Homo sapiens sapiens) / Anne 270 günlük gebelikten sonra bir bebek dünyaya getirir. (Bu süreyi annene sorabilirsin.) Göster
fare
Fare (Mus musculus) / En hızlı üreyen canlılar arasındadır. 20 günlük gebelik sonunda en az 6, en çok 8 yavru dünyaya gelir.
tavşan
Tavşan (Oryctolagus caniculus) / Gebelik süresi 28-33 gün arasındadır. Bu sürenin sonunda en az 4, en çok 8 yavru doğurur. Göster
kanguru
Kanguru (Macropus rufus) 33 gün süren gebelikten sonra bir yavru doğurur. Anne kanguru, yavrusunu kesesinde 6 ay boyunca taşır.
kedi
Kedi (Felis catus) / Gebelik süresi kediden kediye değişse de ortalama 60 gündür. Anne 1 ile 8 arasında yavru dünyaya getirir. Göster
aslan
Aslan (Panthera leo) / Dişi aslan 108 gün süren gebeliğin ardından, 1 ile 5 arasında yavru doğurur.
sığır
Sığır (Bovidae) / Gebelik süresi 275 ile 285 gün arasındadır. Bu sürenin sonunda 1 yavru dünyaya gelir. Göster
mavi balina
Mavi balina (Balaenoptera musculus)/ Dişi balinaların gebelik süresi 360 gündür.Bu sürenin sonunda bir balina yavrusu doğurur.
zürafa
Zürafa (Giraffa camelopardalis) / Anne zürafalar 420 ile 450 günlük gebelikten sonra 1 yavru dünyaya getirir. Göster
Kara Afrika Gergedanı
Kara Afrika gergedanı (Diceros bicornis) / Anne gergedan 510-540 gün süren gebelikten sonra 1 yavru gergedan dünyaya getirir.


Görüşünü Bildir

Not Ver

Arkadaşına gönder
©
Bu site, Doğan Burda Rizzoli Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.